“Creathon: Yeni Nesil Kültürel Mekânlar için İçerik Geliştirme” Başvuruları Başlıyor!

'Nasıl bir kütüphane olsa içinden çıkmak istemezsiniz?' sorusuna yenilikçi çözümlerin varsa; takımını kur, hayallerini paylaş, sen de kazan!

Creathon ile  gençlerin fikirlerini projelendirip hayata geçirebilmelerine imkân sağlayarak, yenilikçi kütüphanelerin odağa alınacağı bir program tasarlanmıştır. Kültürün mekânla bütünleştiği yeni nesil kültürel mekân örneği olarak kütüphaneler için etkinlik, alan, bina, yazılım, mobil uygulama, içerik olmak üzere farklı disiplinlerde gençlerin konsept tasarımları geliştirmesi hedeflenir. Ayrıca kütüphaneyi gençlerin gözüyle bir cazibe merkezi haline getirme ve kamusal alan için konsept tasarlamada gençlerin deneyim kazanmaları hedeflenir.

Creathon, 26-27 Ağustos 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi yürütücülüğünde şehrin teknoloji merkezi Kapsül-Zindankale Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecektir. Öte yandan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Necmettin Erbakan Üniversitesi Kütüphaneler ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, AGÜ Gençlik Fabrikası Creathon’a destek veriyor. 

Takımlardan disiplinlerarası bir iş birliğiyle içerik geliştirmesi beklenmektedir. Takımlar belirtilen sürede hazırladıkları projeyi jüriye sunacak ve dereceye giren ilk 3 takım ödüllendirilecektir. 

Ödüller:

Birinci Takıma 10.000 TL Para Ödülü.

İkinci Takıma 5.000 TL Para Ödülü.

Üçüncü Takıma 2.500 TL Para Ödülü.


Creathon: Yeni Nesil Kültürel Mekânlar İçin İçerik Geliştirme’ye başvuru şartları şu şekildedir:

  • Başvuran kişiler 35 yaşını geçmemiş olmalıdır.

  • Takımların en az 2 en fazla 5 kişiden oluşması gerekmektedir.

  • Katılımcılar yarışmaya birden fazla fikirle başvuru yapamazlar.

  • Daha önce herhangi bir yarışmaya katılarak ödül kazanmış projelerle başvuru yapılamaz.

  • Takım başvurularında en az bir kişinin 3 boyutlu modelleme ve grafik-tasarım yeteneğine sahip olması zorunludur. 

  • Bireysel başvuru yapan adaylardan en az 2 kişilik en fazla 5 kişilik gruplar oluşturulacaktır. 

Not: Katılımcıların ulaşım, konaklama ve iaşeleri Creathon organizasyonu tarafından karşılanacaktır. Konaklamalar Creathon boyunca Kapsül Teknoloji Platformu - Zindankale Yerleşkesi’nde olacaktır.


Creathon Takımları Belli Oldu!

*Creathon'a katılmaya hak kazanan katılımcılar ile iletişim kurularak program süreci hakkında detaylı bilgi verilecektir.